Wągrzyca mózgu: gdy tasiemiec żyje w głowie
9

A A A

Zakażenie mózgu larwami tasiemca uzbrojonego jest bardzo niebezpiecznym schorzeniem, które może rozwijać się w organizmie nawet 30 lat. Leczenie wągrzycy jest skomplikowane i nie zawsze kończy się powodzeniem.

Jak dochodzi do zarażenia larwami tasiemca?

Wągrzyca jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez larwy tasiemca uzbrojonego. Zakażony staje się żywicielem pośrednim tasiemca spożywając brudne owoce, warzywa i inne produkty, na których mogły znajdować się jaja robaka. Zdarzają się również przypadki autoinwazji – człowiek zakażony dorosłym tasiemcem uzbrojonym może wprowadzić do organizmu jego jaja w trakcie np. wymiotów.

Jaja uwalniają larwy, które umiejscawiają się w różnych narządach wewnętrznych. Choroba staje się śmiertelnie niebezpieczna, gdy wągry osadzą się w ośrodkowym układzie nerwowym i mózgu.

Wągrzyca mózgu: gdy tasiemiec żyje w głowieObjawy wągrzycy

Pasożyt przemieszcza się wraz z krwią i wywołuje różnorodne objawy, w zależności od organu, w którym się osadzi oraz liczby wągrów. Tasiemiec w mózgu może dawać symptomy charakterystyczne dla guza oraz obrzęku mózgu. Wągry w gałce ocznej często wywołują ślepotę, a w ośrodkowym układzie nerwowym – zaburzenia psychiczne, takie jak halucynacje, apatia, zaburzenia pamięci, zaburzenia emocjonalne czy amnezja. Mogą wystąpić także drgawki, bóle głowy i zaburzenia widzenia.

Wągrzyca może rozwijać się w organizmie przez wiele lat, zanim da pierwsze objawy. Gdy bowiem wągry zagnieżdżają się w organach, są żywe, co powoduje blokadę układu odpornościowego człowieka. Dopiero gdy umierają, organizm zaczyna się bronić, wywołując zaburzenia funkcjonowania narządów.

Jak rozpoznać wągrzycę?

W przypadku zakażenia wągrami tasiemca uzbrojonego do rozpoznania choroby nie wystarczy badanie kału na obecność pasożytów. Konieczne jest wykonanie badania radiologicznego, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz badania płynu mózgowo-rdzeniowego i badania serologicznego.

Leczenie wągrzycy

Jak pozbyć się wągrów tasiemca? Najczęściej stosuje się chemioterapeutyki, które jednak są skuteczne wyłącznie w przypadku występowania żywych wągrów. Wielu lekarzy kwestionuje skuteczność chemioterapii: powoduje ona obumarcie wągrów, co może wywołać szereg niepożądanych działań, takich jak drgawki. Martwe wągry usuwa się chirurgicznie wraz ze zmienioną chorobowo tkanką wokół nich. Czasem jednak operacja jest niemożliwa ze względu na ryzykowne umiejscowienie wągrów.

Pamiętajmy, że nieleczona wągrzyca może prowadzić do śmierci. Na szczęście ze względu na poprawę warunków sanitarnych zakażenie występuje w Polsce bardzo rzadko.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Wągrzyca mózgu: gdy tasiemiec żyje w głowie eryk jastrzebski

    Witam. Czy sama tomografia komputerową może nie wykryć larw w mózgu?

    Odpowiedz