Tasiemiec u psa. Objawy i leczenie
10

A A A

Nasi pupile są o wiele bardziej niż my narażeni na ataki pasożytów. Jak rozpoznać tasiemca u psa i jak go ochronić przed zakażeniem? Czy tasiemiec psi może być niebezpieczny dla człowieka?

Które psy są bardziej narażone na atak pasożytów?

Tasiemce częściej wykrywane są u dorosłych psów niż u młodych osobników i szczeniąt. Szczególnie narażone są zwierzęta mieszkające na wsi: trudniej jest kontrolować, z czym się stykają i co spożywają. Do zakażenia często dochodzi, gdy pies ma kontakt z wnętrznościami ubitych zwierząt hodowlanych. Psy miejskie z kolei mogą zakazić się pasożytem przez pchły, które są żywicielem pośrednim tasiemca.

Jak zachowuje się zakażony pies?

Człony tasiemca zawierające jaja są wydalane z kałem zwierzęcia. Na zarobaczenie wskazuje też świąd odbytu. Zaprowadźmy psa do weterynarza, jeśli zauważymy, że „saneczkuje”, czyli ociera się zadem o podłoże. Niestety, pierwsze objawy zakażenia psa tasiemcem łatwo przeoczyć. Wyraźniejsze symptomy pojawiają się, gdy w organizmie zwierzęcia jest już wiele pasożytów. Pies zaczyna chudnąć mimo dobrego apetytu, ma ostre biegunki, a jego sierść staje się matowa i nastroszona. U młodych psów może wystąpić zahamowanie wzrostu.

Pasożyty u psów i kotów

Czy tasiemiec zagraża życiu naszego pupila?

Jeśli pies trafi w odpowiednim momencie do lekarza, inwazję tasiemcem da się z reguły łatwo wyleczyć. Weterynarz przeprowadza badanie kału i jeśli wykaże ono obecność pasożyta, podaje psu odpowiednie leki przeciwpasożytnicze, które zlikwidują problem.

Czy tasiemiec psi jest groźny dla człowieka?

Do zakażenia tasiemcem psim dochodzi wśród ludzi bardzo rzadko. Najczęściej zdarza się, gdy człowiek połknie zakażoną wesz lub pchłę po kontakcie ze zwierzęciem, dlatego szczególnie narażone są dzieci, niemyjące rąk po zabawie z ulubieńcem. Do objawów należą: niestrawność, wymioty, bóle brzucha czy utrata apetytu. Leczenie nie jest skomplikowane i polega, po wykonaniu badania kału na obecność pasożytów, na podawaniu środków przeciwpasożytniczych.

Jak uchronić siebie i zwierzę przed tasiemcem?

Aby uniknąć zakażenia, wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Myjmy ręce po zabawie z psem, utrzymujmy w czystości jego legowiska i dbajmy o higieniczne przygotowywanie posiłków. Pamiętajmy także o regularnym odrobaczaniu naszego pupila i nie dopuszczajmy do jego zapchlenia. Szczenię może przyjść na świat zarobaczone, dlatego pierwszą kurację należy przeprowadzić w 3. tygodniu jego życia. Dorosły pies powinien być odrobaczany co 4-5 miesięcy.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*