Jak rozpoznać tasiemca?
shutterstock_64594501

A A A

Tasiemiec to niezwykle groźny pasożyt, wywołujący w organizmie człowieka olbrzymie spustoszenia. Warto wiedzieć, jakie wywołuje objawy: przypadków zarażenia tasiemcem jest więcej, niż nam się wydaje!

Zarażenie tasiemcem to wizja przyprawiająca chyba wszystkich o ciarki na plecach. Jak to możliwe, że może żyć w nas samodzielny organizm, którego długość dochodzi nawet do 10 metrów (sic)?! W dodatku nosicielem tasiemca jest jeden procent populacji, czyli co setny z nas!

Czy mam tasiemca? Najbardziej charakterystyczne objawy

 • Symptomy tasiemczycy zależą od tego, jakim rodzajem pasożyta jesteśmy zarażeni. W przypadku jednego z najpopularniejszych, tasiemca uzbrojonego, początkowo mogą nie wystąpić żadne objawy. Powinniśmy się jednak zaniepokoić, jeśli nagle zaczniemy tracić na wadze, a do tego pojawią się bóle i zawroty głowy, nudności, brak apetytu i anemia.
 • Tasiemiec nieuzbrojony również wywołuje mdłości i bóle brzucha, ale towarzyszą im nagłe zmiany upodobań kulinarnych, zgaga, duży apetyt na zmianę z jego brakiem i skrajne wahania wagi.
 • Rzadziej zdarzają się przypadki zakażenia bruzdogłowcem szerokim. Objawami nosicielstwa tego pasożyta są m.in. nagły spadek hemoglobiny, bladość, osłabienie, anemia złośliwa (wywołana zaburzeniem wchłaniania witaminy B12) oraz leukopenia (mała liczba leukocytów we krwi).
 • Jednak najgroźniejsze przypadki stanowią wągrzyca i zakażenie tasiemcem bąblowcowym, gdy człowiek staje się żywicielem pośrednim pasożytów. W pierwszym przypadku wągry tasiemca uzbrojonego umiejscawiają się w mięśniach, mózgu, rdzeniu kręgowym lub w oku i mogą wywołać halucynacje, apatię, podniesione ciśnienie śródczaszkowe, a nawet utratę pamięci. Objawy bąblowicy z kolei zależą od lokalizacji larw. Mogą powodować m.in. zapalenia narządów, nadciśnienie i żółtaczkę, a gdy tasiemiec pęknie – wstrząs anafilaktyczny, prowadzący nawet do śmierci!

Czy powinienem skonsultować się z lekarzem?

Każde trwające dłużej niż kilka dni zaburzenie powinno zmotywować nas do udania się do lekarza. Jeśli czujemy się nienaturalnie osłabieni, boli nas brzuch, czujemy częste mdłości i mimo dużego apetytu tracimy na wadze, możemy podejrzewać, że jesteśmy żywicielami tasiemca. Na szczęście wykrycie najczęściej występujących u ludzi pasożytów jest stosunkowo proste: wystarczy badanie kału. Jedynie tasiemca bąblowcowego wykrywa się (często przypadkiem) podczas badań USG lub RTG, a wągrzycę – podczas badania rentgenowskiego, rezonansu magnetycznego i w badaniu serologicznym.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Jak rozpoznać tasiemca? 4krokidozdrowia

  Witam
  Jeśli ktoś potrzebuje pozbyć się problemów skutecznie oczyścić organizm z pasożytów,grzybów candida,odkwasić się wg.wiedzy światowych specjalistów zapraszam na email 4krokidozdrowia@gmail.com

  Odpowiedz

 2. Re: Jak rozpoznać tasiemca? bartek

  mam 19 lat ok 190 cm wzrostu i ważę 70 kg mimo iż jem dużo i tak nie tyje. dodam że oprócz dużego apetytu nie mam żadnych objawów tasiemca. może coś mi na to poradzicie. ?

  Odpowiedz

 3. Re: Jak rozpoznać tasiemca? Otaku

  Jeżeli ma ponad 100 odcinków, to na pewno jest tasiemcem. ;3

  Odpowiedz

 4. Re: Jak rozpoznać tasiemca? nie nie

  Przed chwilką zjadłam obiad i jestem nadal głodna. W ostatnim czasie schudłam. Boli mnie brzuch i słabo mi. Czy to może być tasiemiec. Nie chce iść do lekarza. Moja matka uważa, że jestem anorektyczką, a gdybym posazła i jej powiedziała z jakiego powodu chce iść do lekarza. Od razu by powiedziała o tym, że nie powinnam połykać tasiemca itd. Dodam mam 13 lat mam 162cm wzrostu i waże 54kg. Jak ktoś będzie wiedział to piszcie na moje gg :*******

  Odpowiedz