Jak pozbyć się tasiemca?
shutterstock_114782842

A A A

Jak wyprosić z naszego organizmu nieproszonych gości? Leczenie najczęściej występujących tasiemców nie musi być uciążliwe!

Leczenie tasiemca nieuzbrojonego

Jak pozbyć się tasiemca?Tasiemiec nieuzbrojony to pasożyt osiągający długość od czterech do nawet dwunastu metrów. Człowiek jest jego żywicielem ostatecznym, pośrednim – bydło. Dlatego zarażamy się nim spożywając niedogotowane lub niedosmażone mięso wołowe. Pozbycie się z organizmu tasiemca nieuzbrojonego jest stosunkowo łatwe. Należy zażywać lek przepisany przez lekarza – najczęściej prazykwantel lub niklozamid. Są to środki przeciwpasożytnicze, paraliżujące układ nerwowy tasiemca. Sprawiają, że pasożyt odpada od ścian jelita i zostaje wydalony z kałem.

W przypadku niektórych leków po kilku godzinach od zażycia należy zastosować środek przeczyszczający, by wydalić jaja tasiemca. Niestety, czasem zdarza się, iż główka tasiemca pozostanie w organizmie powodując odrośnięcie reszty ciała. Wtedy leczenie należy powtórzyć.

Przyjęła się także opinia, że tasiemiec nieuzbrojony „nie lubi” niektórych potraw, m.in. czosnku, kiszonej kapusty i suszonych czarnych jagód.

Leczenie tasiemca uzbrojonego

Jeśli człowiek stanie się żywicielem ostatecznym tasiemca uzbrojonego, leczenie wygląda tak samo, jak w przypadku zarażenia tasiemcem nieuzbrojonym. O wiele groźniejsza jest wągrzyca, czyli zakażenie wągrami przez spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa wieprzowego. Leczenie zależy od umiejscowienia wągrów; przez jego rozpoczęciem należy wykonać badania radiologiczne, scyntygraficzne i bioptyczne. W łagodniejszych przypadkach zakażonemu podaje się leki przeciwpasożytnicze. Jeśli wągry znajdują się w dogodnej lokalizacji, można usunąć je chirurgicznie. Czasami konieczne staje się zastosowanie radioterapii lub nawet chemioterapii.

Leczenie bruzdogłowca szerokiego

Bruzdogłowcem szerokim możemy się zarazić, spożywając surowe lu niedogotowane mięso ryb, w której gnieżdżą się larwy pasożyta. Leczenie polega na zażywaniu leków przeciwpasożytniczych, które wywołują obumarcie tasiemca i jego wydalenie z kałem.

Leczenie tasiemca bąblowcowego

Podobnie jak w przypadku wągrzycy, tzw. bąblowica to schorzenie, w którym człowiek jest żywicielem pośrednim pasożyta. Zakażenie następuje podczas kontaktu z psami lub kotami. Bąblowiec może zagnieździć się w narządach takich, jak: mózg, gałka oczna, płuca serce, nerki, śledziona, węzły chłonne czy kości.

Leczenie bąblowicy jest niezwykle trudne. Często, oprócz podawania leków, konieczny jest zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zakażonych tkanek.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Jak pozbyć się tasiemca? DOminika

  Ale ja nie wiem czy można jeść owoce i warzywa przy nim. Jak zjem orzecha jest mi niedobrze. co to moze być? Jaki gatunek tasiemca?

  Odpowiedz

 2. Re: Jak pozbyć się tasiemca? Agata

  Kilka tygodni temu zażyłam tabletkę z tasiemcem na odchudzanie. Od tamtej pory męczy mnie bardzo złe samopoczucie. Jak mogę pozbyć się szkodnika bez wizyty u lekarza?

  Odpowiedz

  • Re: Jak pozbyć się tasiemca? Lucyna

   Nie ryzykowałabym samoleczenia! Zrobiłaś głupotę – trudno, czasu nie cofniesz. Teraz konieczna jest farmakoteriapia.

   Odpowiedz